Co należy wiedzieć na temat wyboru butów ortopedycznych?

0
466

Buty ortopedyczne są stosowane w przypadku różnego rodzaju urazów lub schorzeń nóg. Jest to rozwiązanie stosowane w ramach działań rehabilitacyjnych, które pozwala uchronić pacjenta przed rozwojem kontuzji oraz ewentualnymi trudnościami w poruszaniu się. Odpowiednio dobrany stabilizator w postaci buta ortopedycznego pozwala szybciej powrócić do pełnej sprawności oraz zapobiega rozwojowi kontuzji.

Buty ortopedyczne – podstawowe informacje

Buty ortopedyczne są stosowane jako ochrona po zabiegach w okolicy stopy i kostki. Pełnią także role stabilizującą w razie złamania kości (m. in. strzałkowej, skokowej, piętowej) lub kostki, ponadto czasami są zalecane w przypadku mocnego zwichnięcia kostki.

Buty tego typu są wykonane z metalowej wytrzymałej szyny zapewniającej dużą stabilność. W środku stosuje się tak zwane klocki piankowe, które gwarantują komfort i zapobiegają obtarciom. Większość butów ortopedycznych ma wycięcie na palce, dzięki czemu noszenie buta jest bardziej komfortowe.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju buty ortopedyczne. Na przykład można zastosować krótki but ortopedyczny, który sięga niewiele powyżej kostki (około 28cm) lub większy sięgający niemal do kolana (43cm).

Jak działa but ortopedyczny?

Gdy kończyna jest dobrze ukrwiona i unieruchomiona szybciej się regeneruje. Burt ortopedyczny jest skonstruowany w taki sposób, że utrzymuje stopę w jednej pozycji. Dobrze dobrany but ortopedyczny stwarza nodze dobre warunki do regeneracji. Niewątpliwie dużą zaletą buta ortopedycznego jest fakt, że w przeciwieństwie do gipsu pacjenci noszący but ortopedyczny nie skarżą się na obrzęki, reakcje alergiczne oraz otarcia.

Na koniec podkreślamy, że zakup buta ortopedycznego powinien być ściśle skonsultowany z lekarzem specjalistą. Należy pamiętać, że każda dysfunkcja wymaga nieco innego usztywnienia i to jaki but zostanie zakupiony powinno wynikać z zaleceń lekarza.

Więcej na temat butów ortopedycznych można przeczytać na https://sklep.medreha.pl/ortezy-i-stabilizatory/buty-ortopedyczne