Co warto wiedzieć na temat maści końskiej?

0
345

Maść końska to znany i ceniony produkt. Od dawna cieszy się sporym zaufaniem osób zmagających się z problemami bólowymi. Jest powszechnie stosowana w przypadku stłuczeń, naciągnięć mięśni oraz w przypadku artretyzmu oraz zapalaniu korzonków. Co warto wiedzieć na temat tego produktu?

Maść końska

Maść końska to niezwykła kompozycja wyciągów z ziół i olejków eterycznych. Producenci zazwyczaj dodają różnego rodzaju produkty naturalne, między innymi rumianek pospolity, krwawnik, arnikę górską, chmiel, kozłek lekarski, kasztanowiec zwyczajny, mięte, eukaliptus, aloes lub świerk.

Często maść końska bywa reklamowana jako „prawdziwa ulga” dla stawów mięśni i kręgosłupa. Tak w skrócie można by określić na jakie problemy rekomendowana jest maść końska. Wgłębiając się nieco bardziej w temat trzeba rozróżnić, że na rynku wyróżniamy maść końską o właściwościach rozgrzewających oraz chłodzących.

Chłodząca czy rozgrzewająca?

Na początek przyjrzyjmy się maści końskiej o właściwościach rozgrzewających. Jej działanie polega na rozszerzeniu ścianek naczyń krwionośnych oraz zwiększeniu ukrwienia tkanek. To z kolei prowadzi to zwiększenia elastyczności żył. W efekcie maść łagodzi bóle mięśni i stawów. Poza tym, jest to skuteczne rozwiązanie w razie bólów reumatycznych, nerwobólu, w przypadku artretyzmu oraz w razie wystąpienia zapalenia nerwu kulszowego.

Z kolei maść chłodząca najczęściej jest stosowana w przypadku zwiększonego napięci mięśni oraz ich nadwyrężenia. Tak sytuacja zazwyczaj ma miejsce po intensywnym wysiłku fizycznym oraz w razie wystąpienia stłuczenia lub obrzęku. Maść przede wszystkim ma działanie przeciwbólowe i rozluźniające. Chłodne olejki dodane do maści końskiej mają działanie odprężające i relaksujące.

Podsumowując, maść końska to znane i lubiane rozwiązanie, które skutecznie uśmierza ból. Sprawdza się zarówno dla osób intensywnie uprawiających sport jak i dla osób zmagających się z różnymi schorzeniami. Najlepszym podsumowaniem jest jeszcze jedno zaznaczenie, że maść końska to prawdziwa ulga dla stawów, mięśni i kręgosłupa.