Do czego służą rękawiczki jednorazowe?

0
578

Rękawiczki jednorazowe znalazły zastosowanie w różnych dziedzinach życia oraz w wielu zawodach. Najczęściej używane są przez osoby działające w branżach medycznych, kosmetycznych, weterynaryjnych, gastronomicznych. Korzystanie z nich zapewnia bezpieczeństwo nie tylko osobie, która posiada je na swoich dłoniach, ale także personom trzecim. 

Od momentu, gdy na rynku znalazły się jednorazowe rękawiczki, zaobserwowano wyraźny spadek umieralności pacjentów, która wiązała się z zakażeniem drobnoustrojami chorobotwórczymi. Obecnie, artykuł ten stanowi podstawę każdej domowej apteczki, nie wspominając o szerokim wachlarzu usług, do których są wykorzystywane. Używają ich tatuatorzy, piekarze, aptekarze czy sprzedawcy mięsa.  

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że rękawiczki jednorazowe są tworzone zgodnie z ściśle określonymi normami produkcyjnymi. Muszą one być trwałe i szczelne – to od tych dwóch cech zależy bowiem bezpieczeństwo person z nich korzystających. Produkt ten stanowi indywidualny środek ochrony przed drobnoustrojami oraz uszkodzeniami naskórka. Chronią zatem przez wszelkiego rodzaju bakteriami oraz wirusami, z którymi każdy z nas styka się codziennie.

 Z czego wykonane są rękawiczki jednorazowe?

Na rynku istnieją rękawiczki jednorazowe wykonane z rozmaitych tworzyw. Każdy jest w stanie dobrać je tak, aby w pełni wpasowywały się w jego preferencje. Artykuł ten najczęściej jest produkowany z lateksu. Większość z nas używa na co dzień właśnie tego rodzaju rękawiczek. Dla osób, które są uczulone na ten materiał stworzono rękawiczki nitrylowe, które to wykonane są z syntetycznego kauczuku akrylonitrylo-butadienowego, niepowodującego uczuleń. Osoby pracujące w branży gastronomicznej najczęściej sięgają po rękawiczki wykonane z folii. 

Najwytrzymalszym rodzajem rękawiczek są rękawiczki winylowe, które tworzone są z PCV. Charakteryzują się one mniejszą elastycznością niż te wykonane z lateksu, dlatego są bardziej wytrzymałe. Świetnie chronią dłonie przed działaniem środków chemicznych, bakteriami oraz płynami ustrojowymi.

Kto korzysta z rękawiczek jednorazowych? 

Z rękawiczek jednorazowych z pewnością korzystał każdy z nas. Są one stosowane w wielu branżach, od medycznych, kosmetycznych po spożywcze. Korzystają z nich zarówno lekarze, weterynarze, ratownicy medyczni, jak i sprzedawcy w cukierniach, kosmetyczki oraz tatuatorzy. Jako, że rękawiczki jednorazowe stanowią tani środek ochrony indywidualnej, to każdy może sobie na ich zakup pozwolić.