Filtry hepa w odkurzaczach czym są i jak działają?

0
315

Na rynku znajdziemy ogromną ilość urządzeń do odkurzania. Ich rodzaj, skuteczność, jakość i wyposażenie są bardzo różne, a funkcje, którymi mogą się szczycić są bardzo odmienne. Od pewnego czasu ogromną popularnością cieszą się roboty sprzątające, odkurzacze bezprzewodowe i pionowe, a także odkurzacze piorące. Jednak ich najważniejszym elementem są filtry.

Każdy odkurzacz powinien być wyposażony w filtry, które będą zatrzymywać drobinki kurzu i roztoczy, nie pozwalając im na uwalnianie się z powrotem w powietrze mieszkania. Przez długi czas mówiło się o tym, że najlepsze są filtry HEPA, które najczęściej zalecane były w urządzeniach dla alergików. Obecnie znajdują zastosowanie w wielu modelach odkurzaczy.

Filtry w odkurzaczach wyposażonych w HEPA mogą być wykonane ze spiekanego szkła, zwykle posiadają trzy warstwy, które połączone ze sobą są dzięki syntetycznej żywicy. Drugi rodzaj tych filtrów opiera się na budowie ze sztywnego poliestru. Dzięki skomplikowanej budowie, filtry tego rodzaju zatrzymują zanieczyszczenia mechaniczne, komórki bakterii, grzybów, pleśni i wirusów. Skuteczność tych filtrów sprawia, że coraz więcej osób wybiera dla siebie urządzenie, które wyposażone jest w filtry HEPA. Bez trudu znajdziemy odkurzacze piorące, oczyszczające powietrze, czy nawet odkurzacze bezprzewodowe i pionowe, które posiadają jeden lub więcej filtrów tego typu.

Wśród najskuteczniejszych filtrów HEPA i EPA, na szczególną uwagę zasługują filtry z symbolem H13 i H14. Jednak nawet niższe wartości filtrów są bardzo dobre i nadzwyczaj skuteczne. Pamiętajmy jednak, aby wymieniać filtry, kiedy będą już zapchane. Takie urządzenia będą pracować głośniej, szybciej się przegrzeją, a moc ssąca urządzenia odkurzającego będzie niższa. Jeśli często i intensywnie sprzątamy, filtry będzie trzeba wymieniać częściej. Jednak zgodnie z zaleceniami producentów, najczęściej filtry trzeba wymieniać raz do roku. Wtedy zyskamy pewność, że będą one najskuteczniejsze.

Nawet podczas codziennego sprzątania zwykle zależy nam na tym, by w naszym domu było czysto. Dążymy do tego, by usunąć jak największą ilość kurzu, roztoczy, czy drobinek brudu. Sięgając po odkurzacz, chcemy oczyścić zarówno podłogę, jak i powietrze w mieszkaniu. Z tego względu powinniśmy wybierać urządzenia o wysokiej skuteczności. Zarówno duże, rozbudowane urządzenia, jak odkurzacze bezprzewodowe i pionowe mogą być bardzo skuteczne. Wszystko to dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów, które nie przepuszczą drobinek zanieczyszczeń do powietrza. Możemy więc wybrać dla siebie dowolne urządzenie odkurzające. Jeśli będzie wyposażone w filtry HEPA, zyskamy największą szansę na to, że skutecznie oczyści wszystkie powierzchnie w naszym domu, nie pozostawiając w powietrzu nawet śladu kurzu, drobnoustrojów, pleśni, grzybów, czy cząstek mechanicznych. Wszystkie zostaną zatrzymane przez jedne z najlepszych filtrów, dostępnych na naszym rynku.