Gotowanie na surowo – na czym polega witarianizm?

0
264

Witalność, energia, młody wygląd, szczupła sylwetka i zdrowie – to wszystko może zagwarantować nam witarianizm. Jedzenie surowych warzyw i owoców staje się coraz bardziej popularne, a ludzie coraz bardziej świadomie podchodzą do swojego żywienia. Jak zacząć przygodę z witarianizmem i co jeść?

Czy to bezpieczne?

Co jedzą witarianie? W ich jadłospisie znajdują się głównie produkty świeże, niepoddane obróbce termicznej. Tego typu dieta bazuje przede wszystkim na: surowych warzywach i owocach, kiełkach, grzybach, orzechach, migdałach, czy pestkach (słonecznik, dynia, sezam, siemię lniane). Pojawiają się w niej też oleje tłoczone na zimno i niepasteryzowany miód. Założenia diety witariańskiej zupełnie odrzucają żywność z puszek i słoików. To mówi samo za siebie – tego typu styl żywienia ogranicza wszystkie negatywne właściwości, jakie niesie za sobą przetworzona żywność. Witarianizm pozwalaczerpać z warzyw i owoców, to co najlepsze i wzmocnić organizm. Choć każdą dietę warto skonsultować z lekarzem, to przeciwwskazania do stosowania tej diety niemal nie istnieją.

Sposoby na obiady witariańskie

Mogłoby się wydawać, że dieta witariańska jest nudna i nie pozostawia zbyt wiele przestrzeni na tworzenie fantazyjnych dań obiadowych. Jednak nic bardziej mylnego! Witarianizm pozwala wykazać się kreatywnością w kuchni i tworzyć potrawy takie jak: sushi z warzywami i ryżem z selera, pierogi z brukwi z kapustą i grzybami, a nawet cukiniowe spaghetti z orzechowym mięsem.

Efekty poczujesz od razu

Przejście na witarianizm, to duża, pozytywna zmiana dla naszego organizmu. Dlatego prozdrowotne efekty poczujemy od razu po zmianie naszego stylu żywienia. Dzięki jedzeniu surowych warzyw i owoców możemy liczyć na:

  • lepsze samopoczucie i dużo więcej energii,
  • młodszy wygląd, świetlistą cerę ze zredukowanymi zmarszczkami,
  • utratę nadprogramowych kilogramów,
  • mniejsze straty cennych witamin zawartych w żywności,
  • prozdrowotny efekt w przypadku, gdy w naszym organizmie toczą się stany zapalne.

Dodatkowo witarianizm sprawia, że nasza odporność utrzymuje się na najwyższym poziomie, a my możemy cieszyć się życiem bez chorób i bólu.