Ochrona stawów u osób aktywnych fizycznie

0
307

Jaką suplementację wybrać na początku przygody ze światem sportu? Czy w każdym przypadku konieczne jest stosowanie odżywek, aminokwasów czy witamin? Jak zadbać o ochronę stawów? Niezależnie od wybranego rodzaju aktywności fizycznej musimy uzbroić się w cierpliwość, aby zobaczyć rezultaty naszego wysiłku. Systematyczność jest ważna nie tylko w przypadku treningów, ale również podczas stosowania suplementacji. Przyjrzyjmy się rodzajom suplementów oraz akcesoriom treningowym, które pomogą nam nie tylko w walce o wymarzoną sylwetkę, ale także pozwolą uniknąć kontuzji.

Na jakie formy suplementacji warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy zadbać o stawy?

Osoby czynnie uprawiające sport mają dostęp do szerokiej gamy suplementów diety. Możemy wyróżnić m.in:

  • odżywki białkowe (w tym odżywki bez laktozy, wegańskie, o różnych smakach)
  • spalacze tłuszczu
  • aminokwasy (w tym popularne glutaminy czy BCAA)
  • suplementy przedtreningowe (takie jak kofeina, cytrulina lub AAKG)
  • kreatyny
  • witaminy oraz minerały

Aby zapobiec uszkodzeniu stawów należy pamiętać nie tylko o rozgrzewce przed treningiem. Jednym z najbardziej popularnych aminokwasów, który wspiera strukturę stawową jest kolagen. Kolejnym wyborem powinna być witamina C, która bierze udział w syntezie kolagenu. Ogromne znaczenie mają Omega 3 oraz glukozamina i kwas hialuronowy. Ich zadaniem jest m.in odbudowa chrząstki stawowej, ograniczanie stanów zapalnych oraz zmniejszanie bólu pojawiającego się w tym obrębie.

Akcesoria treningowe zapewniające ochronę stawów

Chcąc zapewnić stabilizację ruchu warto zwrócić uwagę na akcesoria treningowe. Wśród nich możemy wyróżnić taśmy usztywniające (za ich pomocą możemy w łatwy sposób zabezpieczyć np. nadgarstki czy stawy kolanowe). Najczęstsze zastosowanie mają podczas ćwiczeń takich jak przysiady ze sztangą czy martwe ciągi. Na uszkodzenia narażone są także łokcie, szczególnie podczas wykonywania ćwiczeń nad głową czy na ławce. Osoba systematycznie trenująca z dużym obciążeniem powinna zaopatrzyć się w usztywniacze oraz taśmy usztywniające.