Suchy zębodół – choroba po ekstrakcji zęba

0
346
Woman patient at dentist
Suchy zębodół to nieprzyjemna dolegliwość, która pojawia się po ekstrakcji zęba, czyli zabiegu wyrywania zęba. Najczęściej pojawia się po ekstrakcji zębów mądrości bądź pozostałych trzonowców. Ból, jaki wywołuje, jest naprawdę nieprzyjemny, jednak konsekwencją tego jest wizyta u stomatologa, który może szybko zapobiec dalszemu rozwojowi infekcji, co stanowi tę „dobrą” stronę złej sytuacji.

Suchy zębodół rozwija się na skutek rozwoju bakterii w miejscu ekstrakcji. Pojawia się w momencie, kiedy skrzep nie został w zębodole. Ból pojawia się zwykle na 2-3 dni po zabiegu i zwykle potrzebna jest interwencja stomatologa, który posiada specjalistyczne materiały stomatologiczne i jest w stanie udzielić fachowej pomocy. Na pojawienie się tej przykrej dolegliwości ma wpływ kilka czynników, chociaż żaden z nich nie został potwierdzony z całą pewnością. Przede wszystkim mówi się o dymie tytoniowym i nieprawidłowej higienie jamy ustnej. Znacznie częściej pojawia się problem suchego zębodołu u osób, u których została przeprowadzona ekstrakcja chirurgiczna, znacznie rzadziej zdarzają się powikłania po ekstrakcji niechirurgicznej.

Objawy

Najczęstszym objawem suchego zębodołu jest rwący ból w okolicach szczęki, który stale się nasila i z czasem zaczyna promieniować w okolice reszty twarzy, tworząc nieznośny ból całej twarzy. Może się także pojawić gorączka oraz powiększenie węzłów chłonnych. Nieprzyjemne dolegliwości mogą utrzymywać się przez kilka godzin. Niestety nie ma możliwości wyleczenie tego problemu za pomocą domowych metod i konieczna bazie wizyta u stomatologa, który posiada odpowiedni asortyment stomatologiczny, pozwalający na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Niestety konkretna przyczyna powstawania suchego zębodołu nie została jeszcze określona, dlatego dentyści stosują bardzo różne metody radzenia sobie z bólem. Najczęściej zalecane jest znieczulanie miejsca, w którym tkwi źródło bólu oraz zażywanie środków przeciwbólowych, które są w stanie uśmierzyć ból. Stosowanie płukanek będzie jednym z obowiązkowych elementów leczenia, bez których dolegliwości będą się nasilać i przedłużać.

Metody prewencyjne – istnieją? 

Jedyną słuszną metodą, która może skutecznie wyeliminować problem możliwości pojawienia się suchego zębodołu jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza, który takowy zabieg przeprowadzał. Każde odstępstwo od zaleceń może skutkować powikłaniami pozabiegowymi, które są nieprzyjemne w skutkach. Jednym z ważniejszych zaleceń jest wstrzymanie się od spożywania pokarmów i przyjmowania napojów przynajmniej do dwóch godzin po wykonanym zabiegu. Należy też zwracać szczególną uwagę na higienę swojej jamy ustnej, gdyż jej brak może również prowadzić do wcześniej wspomnianych konsekwencji. Należy również wspomnieć, że palenie papierosów jest czynnikiem, który znacznie spowalnia gojenie się rany i również może powodować chorobę. Niestety nie ma żadnej pewności, że suchy zębodół nie wystąpi po ekstrakcji zęba, jednak z pewnością istnieje większa szansa na jego uniknięcie w momencie, kiedy będzie stosowali się do zaleceń.

zdjęcie: Woman photo created by senivpetro – www.freepik.com