Strona głównaZdrowieDermatoskopia. Badajmy się przynajmniej raz w roku!

Dermatoskopia. Badajmy się przynajmniej raz w roku!

Dermatoskopia to badanie przesiewowe, które pozwala ocenić charakter zmian skórnych. Niektóre z nich są bardzo niepozorne. Czasem mały pieprzyk może okazać się objawem raka skóry, którego przypadki stanowią 2% wszystkich nowotworów. W Polsce liczba osób zmagających się z tym typem nowotworu sukcesywnie wzrasta. Raka skóry można uniknąć, przestrzegając zasad fotoprotekcji i badając znamiona dermatoskopem przynajmniej raz w roku.

Dermatoskopię w Warszawie można wykonać w Klinice Dermatologii i Medycyny Estetycznej Melitus, przy ul. Słowackiego 12.

Dermatoskopia – co to za badanie?

Dermatoskopia nie boli, a jej wykonanie zajmuje dosłownie chwilę. Lekarz przykłada do skóry dermatoskop, przez który w 10-krotnym powiększeniu obserwuje pieprzyki, brodawki czy inne zmiany skórne. Dermatoskop jest urządzeniem optycznym. To ,,podręczny mikroskop”, który umożliwia dokładną ocenę struktur barwnikowych na poziomie naskórka i górnych warstw skóry właściwej, i określenie ich jako łagodnych, podejrzanych lub złośliwych. Z jego pomocą można przeprowadzić bardzo dokładną analizę nawet najmniejszych zmian. To bardzo ważne, ponieważ zdarza się, że zupełnie niepozorny pieprzyk staje się objawem groźnego nowotworu. Badanie dermatoskopowe naprawdę może uratować życie!

Badanie dermatoskopowe – dlaczego jest ważne?

Badania dermatoskopowe wykonuje się w ramach profilaktyki raka skóry. To nowotwór rozpoznawany coraz częściej. Wzrost zachorowań na raka skóry utrzymuje się od 30 lat. Chorują mężczyźni i kobiety w równym stopniu, choć panie wyprzedzają  panów o włos. Czy ma to związek z modą na ,,piękną opaleniznę”? Raczej tak. Nowotwory skóry najczęściej lokują się w obrębie głowy, twarzy szyi i ramion, czyli tych partii ciała, które są najbardziej narażone na działanie słońca. A to właśnie słońce jest dominującym czynnikiem ryzyka rozwoju raka skóry. Dlatego dermatoskopię powinni wykonywać wszyscy. Badanie dermatoskopowe przeprowadza Klinika Melitus w Warszawie.

Wskazania do dermatoskopii – kiedy umówić się na badanie?

Badanie dermatoskopowe powtarzamy przynajmniej raz w roku. Częściej powinny badać się osoby z grupy podwyższonego ryzyka, a więc:

  • z jasną karnacją,
  • mające liczne zmiany barwnikowe,
  • często przebywające na słońcu,
  • opalające się w solarium,
  • pochodzące z rodziny, w której były przypadki raka skóry.

Za impuls do umówienia się na dermatoskopię należy traktować wszelkie niepokojące zmiany skórne, czyli nowe pieprzyki lub stare, lecz od niedawna zmienione. Dermatolodzy opracowali tzw. abecadło czerniaka, na które składają się charakterystyczne zmiany, mogące wskazywać na nowotwór.

Abecadło czerniaka:

  • A – asymetria, niepokojące są wszelkie znamiona nierówne, rozlane,
  • B – brzegi, czujność powinny wzbudzić znamiona o nierównych, poszarpanych brzegach,
  • C – czerwony, czarny lub mieszany pieprzyk to wyraźny sygnał alarmowy,
  • D – duży rozmiar wymaga stałego nadzoru dermatoskopowego,
  • E – ewolucja, jeśli znamię wyraźnie się zmienia, nabiera innego odcienia, rośnie, przeobraża się, zaczyna krwawić, puchnąć, boleć, należy koniecznie pokazać je dermatologowi!

Różne typy nowotworów skóry

  • Rak podstawnokomórkowy – jest mało inwazyjny, ale najczęściej rozpoznawany, objawia się guzkami, zaczerwienionymi ranami o perłowej powierzchni, przeważnie lokuje się blisko blizny po oparzeniu lub zranieniu.
  • Rak płaskonabłonkowy – to nowotwór złośliwy, którego komórki szybko się namnażają, wywołując przerzuty w różnych lokalizacjach. Objawy to przede wszystkim owrzodzenia, czerwone, łuszczące się zmiany z charakterystycznym zagłębieniem lub pokryte strupem brodawki.
  • Czerniak – to nowotwór bardzo złośliwy, który powstaje poprzez uszkodzenia melanocytów (komórki barwnikowe skóry), występuje w obrębie plam soczewicowatych lub znamion błękitnych. Czasem jest mutacją de novo. Wyglądem przypomina płaskie znamię, początkowo niewielkie, lecz szybko rozrastające się do głębszych warstw skóry. Czerniak daje przerzuty najczęściej do kości, płuc i węzłów chłonnych.
  • Rak skóry Pageta – występuje rzadko, umiejscawia się na skórze narządów płciowych, objawia się w postaci swędzących plam rumieniowych.

Podczas badania dermatoskopowego lekarz może wychwycić nawet najmniejsze, potencjalnie groźne zmiany w stadium przedrakowym i uchronić pacjenta przed rozwojem choroby nowotworowej. Wystarczy poświęcić maksymalnie 1 godzinę w ciągu roku, aby dać sobie szansę na zdrowe życie. Nie warto jej zmarnować!

Więcej informacji o przebiegu i cenie dermatoskopii: https://klinikamelitus.pl/dermatologia-lecznicza/dermatoskopowa-ocena-znamion/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne