Podstawą skutecznego dbania o funkcjonowanie organizmu jest zapewnienie mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Gdy zaczyna ich brakować, niezbędne jest sięgnięcie po produkty pozwalające na uzupełnienie najważniejszych składników. Wśród nich warto spojrzeć na jod naturalny. Zadaniem jodu w organizmie jest produkcja hormonów tarczycy, czyli T3 oraz T4. Te odpowiadają m.in. za termogenezę, przemianę materii, a także ogólne funkcjonowanie układu nerwowego oraz mózgu. Jod naturalny można dostarczać organizmowi poprzez pokarmy nieprzetworzone. Co więcej, niejednokrotnie nawet zaleca się właśnie taką suplementację.
Co jest źródłem jodu naturalnego?
Z zasady jod naturalny dostarczamy do organizmu dzięki pokarmowi oraz wodzie pitnej. Ta zwykle pokrywa mniej więcej 10% tego, co potrzebujemy. Pokarmy są znakomitym źródłem suplementacji, ponieważ nawet ponad 90% tego pierwiastka jest wchłaniane do przewodu pokarmowego. Warto sięgać przede wszystkim po produkty roślinne. Choć dużo jodu znajduje się w np. rybach (dorsz, halibut, łosoś), dostarczymy go również dzięki drożdżom oraz orzechom laskowym. W przypadku trudności z dostarczaniem jodu w pokarmie warto zdecydować się na zdrowe zamienniki. Takim rozwiązaniem jest np. jod naturalny. Jeśli nie chcemy go „spożywać”, możemy również udać się na pasy przybrzeżne np. w Polsce!
Jod naturalny w Polsce – gdzie go szukać?
Rejon Morza Bałtyckiego jest wręcz znany z tego, że obfituje on w naturalnie występujący jod. Znajduje się on nie tylko w żyjących tu rybach, ale również w morskiej wodzie. Dzięki temu przenika on do organizmu podczas kąpieli (przez skórę), ale nie tylko! Okazuje się, że nad morzem znajdziemy go również w powietrzu. W odległości około 300 m od brzegu uwalnia się on i opada na ziemię. Dlatego też tak często osobom z niedoborem jodu naturalnego zaleca się nadmorskie spacery.
Jak dawkować jod?
Informacja na temat dawkowania zawsze powinna być zamieszczona na ulotce zakupionego produktu. Z reguły przedstawia się to w następujący sposób:
- Dorośli – 150 μg/ /dobę;
- Kobiety w ciąże i karmiące – 250 μg/ /dobę;
- Dzieci do 5 r.ż. – 50 μg/ /dobę;
- Dzieci od 6 do 12 r.ż. – 120 μg/ /dobę;
- Niemowlęta do końca pierwszego roku życia – 50 μg/ /dobę.