Ortezy zapewniają prawidłowe usztywnienie kontuzjowanych części ciała, dając jednocześnie gwarancję bezpieczeństwa i szybszego powrotu do zdrowia. Przyrząd ten usztywnia chore miejsce i utrzymuje w odpowiedniej pozycji układ kostno-mięśniowy. Często jest stosowany jako alternatywa dla tradycyjnego opatrunku gipsowego. Stabilizatory można nosić również profilaktycznie – podczas uprawiania sportu lub ciężkich prac fizycznych.
Czym są charakteryzują się ortezy?
Ortezy, określane również mianem stabilizatorów lub protez ortopedycznych, to aparaty zakładane na kończynę lub inną część ciała w celu stabilizacji danej części ciała. Ortezy usztywniają i odciążają chory odcinek lub staw, ułatwiają poruszanie się i niwelują ból. W przypadku zwichnięć, skręceń stawów lub zerwaniu więzadeł, stabilizatory stosowane są zamiast opatrunków gipsowych.
Ortezy składają się z kilku warstw tkaniny przepuszczającej powietrze, oddzielanych poduszkami powietrznymi i ochraniaczami na brzegach, dzięki czemu nie powoduje otarć i odparzeń na skórze. Jest znacznie lżejsza niż tradycyjny opatrunek gipsowy, aczkolwiek podczas noszenia wymaga wspomagania za pomocą kul łokciowych.
Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą:
– ortezy kończyny dolnej;
– ortezy kończyny górnej;
– temblaki.
Jak wybrać ortezę?
Wybór ortezy powinien być przede wszystkim podyktowany rekomendacją lekarza (zazwyczaj lekarza ortopedy). Niemniej jednak produkty ortopedyczne pochodzą od różnych producentów i mogą charakteryzować się nieco innym wykonaniem, dlatego jeśli pomimo konsultacji z lekarzem nie mamy pewności jaki produkt wybrać to można taką kwestię przekonsultować z kompetentnym sprzedawcą w sklepie ortopedycznym. Najlepiej, gdy przed zakupem możemy dany produkt przymierzyć i samodzielnie sprawdzić, czy pasuje. Wybór ortezy jest istotnym krokiem na drodze ku wyjściu z kontuzji, dlatego należy w sposób rozważny porównać jakie produkty mamy do wyboru.