Stomatologia to dziedzina, która na przestrzeni ostatnich lat bardzo mocno się rozwinęła. Wiele gabinetów posiada nowoczesny sprzęt i wykształconych lekarzy, którzy potrafią zdziałać cuda z uzębieniem. Osoby borykające się z brakami w uzębieniu mają obecnie kilka możliwości leczenia m.in. implanty lub protezy. To współczesne sposoby na radzenie sobie z niepełnym uzębieniem. Jest kilka różnic pomiędzy implantami, a protezami jakie? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.
Protezy i implanty stomatologiczne
Proteza zostaje nałożona na dziąsła w celu uzupełnienia brakujących zębów. T element, który wykonywany jest z akrylu lub porcelany. Nakładanie protezy jest dość proste, trzeba tylko pamiętać o specjalnym kremie, który mocuje protezę do metalowej konstrukcji. Implanty wykorzystuję się by zastąpić zęby. Wkręcany jest on bezpośrednio w kość szczęki lub w żuchwę. Proteza jest elementem, który można zdjąć, zaś implant jest mocowany na stałe. Dodatkowo implant oprócz zastąpienia zęba może również pełnić rolę korzenia zębowego. Implanty wykonuje się głównie z tytanu, który jest tolerowany przez ludzki organizm. Czasami wykorzystuje się też implanty cyrkonowe o wysokiej biokompatybilności.
W dzisiejszych czasach brak uzębienia sprawia, że wiele osób wstydzi się swojego uśmiechu, na przeciw wychodzą nowoczesne technologie i przywracają piękny uśmiech. Jednak brak uzębienia to nie tylko wstydliwy problem, może on również wywoływać trudności w wymowie, a także prowadzić do bólów głowy. Długotrwałe braki w uzębieniu mają negatywny wpływ i mogą prowadzić nawet do zaniku kości. Dlatego tak ważne są wizyty w gabinecie dentystycznym (np. dentysta ursynów) by unikać problemów, a w razie konieczności wdrożyć odpowiednie leczenie.
Co warto wiedzieć o implantach?
Pierwsza ważna rzecz to to, że aż w ponad 90% przypadków implanty są dobrze przyjmowane przez organizm człowieka i ingerują z kością. Druga pozytywna sprawa to to, że implant, który dobrze się przyjmie może służyć dożywotnio. Warto jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do zabiegu trzeba przejść odpowiednie kwalifikacje, bo nie każdy pacjent będzie kwalifikował się do wszczepienia implantu. Najważniejsze przed jest wykonanie zdjęcia RTG i szczegółowa konsultacja stomatologiczna (np. implanty warszawa) by ocenić, czy implant ma sens. Do przeciwwskazań należą m.in.: różnego rodzaju choroby (cukrzyca, nowotwory), okres ciąży, a także młody wiek.
Po wykonaniu zabiegu zalecane jest szczególne dbanie o higienę jamy ustnej oraz kontrola stomatologiczna.