Zasady zachowania higieny w lokalach gastronomicznych to wymóg prawny, który nakładany jest na restauracje i różnego rodzaju jadłodajnie poprzez jednostki służb sanitarnych. Przepisy sanitarne odnoszą się w sposób szczegółowy do konieczności noszenia nakrycia głowy przez osoby pracujące przy przygotowywaniu posiłków. Czapka kucharza nie musi być jednak nudna, producenci odzieży branżowej oferują w tym zakresie szeroki wybór różnych okryć głowy, wśród których każdy odnajdzie swój fason.
Krótka historia czapki kucharskiej
Czapki kucharskie były noszone już w starożytności i stanowiły pewien symbol wysokiego statusu, czyli były czymś na wzór korony. W Asyrii kucharskim nakryciem głowy naznaczano zaufanych kucharzy, którzy przygotowywali potrawy pozbawione trucizn, ponieważ strach przed otruciem był wówczas powszechny wśród bogatych obywateli.
W późniejszej historii czapek kucharskich stały się one symbolem rangi kucharza i jego doświadczenia. Dodatkowo we francuskich restauracjach kucharze nosili czapki ze zróżnicowaną liczbą plis, których to ilość miała świadczyć o tym, na ile sposobów właściciel czapki potrafi przyrządzić jajko.
Dzisiaj kucharze mają bogatą ofertę czapek dostępnych w różnych fasonach, każdy może wybrać coś odpowiedniego do swojej twarzy i charakteru. Pracownicy gastronomii mogą wybierać wśród modeli nakryć głowy takich, jak budyniówka, czapka z daszkiem, toczek oraz bandamka.
Cechy dobrej czapki kucharskiej
Czapka kucharza powinna być przede wszystkim dobrze dopasowana. Efekt ten producenci osiągają poprzez wszycie gumki z tyłu czapki lub poprzez zamocowanie regulującego obwód rzepu.
Praca w gastronomii to praca niekiedy w bardzo wysokich temperaturach przez kilka godzin, dlatego materiał czapki powinien być w pełni oddychający lub posiadać siatkę, która zapobiegnie poceniu się głowy. Dodatkowym atutem dobrej czapki jest także umiejscowiony z jej przodu materiał wchłaniający nadmierną ilość potu.
W ofercie sklepów z asortymentem ubrań gastronomicznych można także odnaleźć czapki jednorazowego użytku oraz czapki dziecięce, niezbędne w szkołach gastronomicznych lub na pokazach kulinarnych.