Orteza jest podstawowym produktem ortopedycznym, stosowanym w przypadku pojawienia się różnorodonych kontuzji. W niniejszym artkule krótko przedstawiamy czym jest orteza, jakie spełnia zadania oraz jakie są najpopularniejsze rodzaje ortez.
Czym jest orteza?
Orteza przyśpiesza regeneracje po kontuzjach oraz wspomaga proces leczenia. Ortezy są stosowany jako alternatywy dla gipsu. Zdobyły wielu sympatyków w środowisku ortopedów z tego względu, że są lżejsze i znacznie bardziej praktyczne. W efekcie pacjenci cenią je sobie za to, że są znacznie bardziej komfortowe w porównaniu do standardowego gipsu.
Jakie spełnia zadanie?
Orteza jest stabilizatorem, który utrzymuje stabilizację układu mięśniowo-szkieletowego. Dodatkowo unieruchamia lub częściowo odciążą kontuzjowany staw. Czasami ortezy są także wykorzystywane pomocniczo w korygowaniu nieprawidłowej postawy ciała.
Poza leczeniem kontuzji orteza spełnia rolę rozwiązania, które redukuje ryzyko pojawienia się kontuzji (w szczególności u osób aktywnych fizycznie). Czasami ortezy są także wykorzystywane pomocniczo w korygowaniu nieprawidłowej postawy ciała.
Ortezy głównie kojarzą się z produktami medycznymi zakładanymi na kończyny dolne lub górne. Tymczasem warto zauważyć, że w definicji ortezy wpisuje się również orteza na kręgosłup w formie pasa przewiązywanego w okolicy tułowia. Tego typu orteza zapewnia odpowiednie wsparcie dla układu kostnego i mięśniowego kręgosłupa.
Podsumowując, ortezy stosuje się przy urazach, kontuzjach, przeciążeniach, zwyrodnieniach oraz w przypadku różnych schorzeń (np. łokieć tenisisty lub zespół cieśni nadgarstka).
Jakie są rodzaje ortez?
Najłatwiej podzielić dostępne na rynku ortezy ze względu na to jakiej części ciała dotyczą. Tym samym do najpopularniejszych ortez należą między innymi: Pasy i ortezy kręgosłupa, ortezy i stabliatory stawu nadgarstkowego oraz dłoni, ortezy i stablizatory stawu łokciowego, ortezy i stablizatory stawu kolanowego, ortezy i stabilizatory stawu skokowego i stopy.