Strona głównaMedycynaGinekolog – kiedy trzeba się do niego wybrać?

Ginekolog – kiedy trzeba się do niego wybrać?

Wizyta u ginekologa to obowiązkowa czynność każdej kobiety. Nie powinna ona odbywać się jedynie doraźnie, lecz powinno się ją praktykować regularnie. Należyte funkcjonowanie narządów rozrodczych jest bardzo ważne, a czynnikiem, który może w tym pomóc, jest właśnie rutynowa wizyta u lekarza ginekologa. Natomiast jak często należy go odwiedzać i co najważniejsze – kiedy powinno się odwiedzić ginekologa po raz pierwszy?

Czym zajmuje się ginekolog?

Ginekolog koncentruje się na leczeniu i diagnozowaniu chorób damskiego układu płciowego, a także na jego profilaktyce. Podczas wizyty przeprowadza on poszczególne badania m.in. takie jak: ultrasonografia, cytologia lub badanie dwuręczne. Otacza on szczególną opieką medyczną pacjentki, które są na etapie rozrodczym, a w szczególności te, które są w ciąży. Wtedy ginekologia wchodzi niejako w obszary położnictwa. W kompetencjach ginekologa znajduje się też umiejętność odebrania porodu. Należy też dodać, że ginekologię dzielimy na: ginekologię endokrynologiczną (zajmuje się zaburzeniami hormonalnymi, miesiączkowaniem oraz menopauzą), ginekologia onkologiczna (koncentruje się na nowotworach damskiego układu rozrodczego), ginekologia estetyczna (polega na regulowaniu wyglądu narządu rozrodczego u kobiet) oraz ginekologia dziecięca (dotyczy kobiet do 18. roku życia).

Pierwsza wizyta u ginekologa – kiedy?

Istnieje kilka poglądów na to, kiedy trzeba udać się do ginekologa po raz pierwszy. Jedni mówią, że powinno nastąpić to po pierwszej miesiączce, inni, że w chwili planowania współżycia seksualnego, a jeszcze inni twierdzą, że pierwsza wizyta powinna odbyć się kilka miesięcy przed pierwszym miesiączkowaniem. Z pewnością każda z tych chwil będzie dobra, by udać się na poradę ginekologiczną.

Jak często chodzić do ginekologa?

Wizyty u ginekologa powinny być regularne. Nie powinny odbywać się jedynie wtedy, gdy powstała jakaś dolegliwość. Absolutnym minimum co do częstotliwości wizyt u ginekologa jest uczęszczanie do niego raz w miesiącu. Oczywiście zależne jest to od tego, czy damski układ rozrodczy nie daje żadnych sygnałów do niepokoju. Do ginekologa trzeba pójść wtedy, gdy pojawią się bóle w podbrzuszu, świąd i pieczenie pochwy, nieregularne lub obfite krwawienia, bóle piersi, ból podczas stosunku płciowego lub problemy z zapłodnieniem.

Jak zapisać się na wizytę do ginekologa?

Przede wszystkim należy znaleźć odpowiedniego specjalistę, do którego zechcemy się udać. Możemy pójść do lekarza z tzw. polecenia, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy samodzielnie rozpoczęli poszukiwania, chociażby w internecie. Dobrze jest wpisać w wyszukiwarkę nazwę specjalisty z nazwą miejscowości, w której chcemy udać się na wizytę np. „ginekolog Rzeszów” lub „ginekolog Łódź”. Z pewnością zaprezentowane nam wyniki pokażą dostępnych w naszej okolicy specjalistów od ginekologii.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne